Wizyta studyjna w Szkole Podstawowej w Finlandii

Opublikowano przez Anna Bakker-Jaroszewska w dniu

Doradczyni metodyczna Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Anna Bakker-Jaroszewska, odbyła trzydniową wizytę studyjną w helsińskiej szkole, która była nagrodą w konkursie „Nauczyciel Jutr@ 2025”, organizowanym przez Fundację Orange oraz Głos Nauczycielski. Celem wyjazdu było poznanie fińskiego systemu edukacji, który od lat znajduje się w centrum zainteresowania nauczycieli i ekspertów z całego świata, nie tylko ze względu na bardzo wysokie wyniki osiągane przez uczniów w międzynarodowych badaniach PISA, ale przede wszystkim z powodu wyjątkowego połączenia skutecznej edukacji z dobrostanem, spokojem i poczuciem bezpieczeństwa.

Jednym z najważniejszych doświadczeń tej wizyty było odkrycie, że fundamentem fińskiej szkoły nie są technologie ani nowoczesne metody pracy, lecz zaufanie. Zaufanie, które organizuje codzienne życie szkoły na każdym poziomie. Dzięki temu dzieci od najmłodszych lat uczą się odpowiedzialności za własne decyzje, działania i wybory. Wrażenie zrobiły także zajęcia praktyczne, podczas których uczniowie szyją na maszynach, tworzą elementy wyposażenia szkoły, pracują w szkolnej stolarni i korzystają z prawdziwych narzędzi. Fińska edukacja bardzo mocno opiera się bowiem na budowaniu sprawczości i przekonania, że dziecko jest kompetentne oraz zdolne do podejmowania odpowiedzialnych działań.

Ważnym punktem wizyty była również helsińska biblioteka Oodi – niezwykłe miejsce,  nowoczesne, z  otwartą przestrzenią, zaprojektowane nie tylko do czytania książek, ale przede wszystkim do spotkań, współpracy, tworzenia i uczenia się. Oodi łączy funkcje biblioteki, centrum kultury, pracowni technologicznej i miejsca integracji społecznej. Można tam korzystać między innymi z pracowni krawieckich, studiów nagrań, drukarek 3D, sal warsztatowych i przestrzeni do pracy zespołowej. Sama architektura budynku została pomyślana tak, aby wspierać dobrostan, poczucie wspólnoty i swobodny rozwój mieszkańców.

Wizyta w Finlandii stała się inspiracją do dalszych refleksji nad rolą zaufania, autonomii i dobrostanu w edukacji oraz nad tym, jak tworzyć szkołę, w której człowiek może rozwijać się w atmosferze bezpieczeństwa, odpowiedzialności i sprawczości. Relację z wizyty w Finlandii można przeczytać w naszym Kwartalniku.


Anna Bakker-Jaroszewska

Anna Bakker - od 20 lat nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i pedagożka, obecnie także certyfikowana edukatorka Pozytywnej Dyscypliny i Higieny Cyfrowej oraz mediatorka rodzinna. Ambasadorka Wiosny Edukacji, prelegentka na konferencjach. Pasjonatka NVC, oceniania kształtującego i pedagogiki Freineta. Wierzy, że relacje są jednym z najważniejszych źródeł szczęścia, dlatego wspiera nauczycieli, rodziców i dzieci w dogadywaniu się ze sobą i budowaniu silnych relacji opartych na wzajemnym zrozumieniu. Jej największym pragnieniem jest inspirowanie ludzi do tworzenia autentycznych, głębokich i szczerych relacji z samym sobą i z innymi ludźmi .