Konferencja „Dzieci mają głos” – zaproszenie

Opublikowane przez Justyna Olewińska w dniu

Jedyna w swoim rodzaju konferencja, w której głos oddajemy dzieciom odbędzie się już 20 listopada w Gdyni. Tego dnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W całym kraju najważniejsze budynki zostaną podświetlone na niebiesko. Dlaczego warto posłuchać dzieci?

Po raz pierwszy w Gdyni organizujemy konferencję, w której prelegentami są dzieci, a na widowni zasiądą dorośli: nauczyciele, dyrektorzy szkół rodzice. Młodzi ludzie opowiedzą o swoich prawach: o tym, jak łamie je wojna, jak przestrzega się ich w szkołach, a tajże na ile przystają one do współczesnego świata. Zapraszamy wszystkich, którzy pracują z dziećmi, do udziału w tym ważnym wydarzeniu.

Organizatorami wydarzenia są: Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Biuro do spraw Jakości Życia, Fundusz na rzecz Dzieci UNICEF.

W 1978 roku Polska przedłożyła Organizacji Narodów Zjednoczonych projekt dokumentu zawierającego spis uniwersalnych praw dzieci. Procedury trwały długo, ale ostatecznie w 1989 roku, dokładnie 34 lata temu, Konwencja o prawach dziecka zostaje przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych.

Jest to najważniejszy na świecie dokument dotyczący prawa dziecka. Rocznica jego podpisania obchodzona jest jako Międzynarodowy Dzień Praw Dzieckajedno z najważniejszych dni dla UNICEF, który zajmuje się  prawami dzieci na całym świecie. To właśnie charakterystyczny dla tej organizacji kolor niebieski jest wykorzystywany 20 listopada do podświetlenia budynków na całym świecie– w tym Empire State Building w Nowym Jorku, opera w Sydney czy Brama Brandenburska w Berlinie.

Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to także okazja, aby zwrócić uwagę społeczeństwa na trudną sytuację dzieci w różnych zakątkach świata, których prawa są drastycznie łamane, bądź nie są przestrzegane. Niestety nadal nie każde dziecko może w pełni cieszyć się bezpiecznym i zdrowym dzieciństwem. UNICEF szacuje, że co czwarte dziecko na świecie żyje na obszarach konfliktów zbrojnych lub katastrof naturalnych. Tylko w ostatnim czasie, dzieci cierpią z powodu wojny w Ukrainie, Gazie czy Jemenie, są dotknięte skutkami trzęsień ziemi w Turcji i Syrii czy powodzi w Afganistanie.

W swoich działaniach UNICEF kieruje się postanowieniami Konwencji o prawach dziecka i walczy, aby sprawy dzieci stawiane były zawsze na pierwszym miejscu w działaniach podejmowanych przez światowych decydentów, a także władze krajowe i lokalne. Obowiązek respektowania zapisów Konwencji o prawach dziecka leży nie tylko na politykach, ale na każdym z nas. Z okazji nadchodzącego Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, warto sobie przypomnieć, że każdemu dziecku, niezależnie od jego pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przynależą takie sama prawa – prawa człowieka. Dziecko jako istota dopiero ucząca się, rozwijająca i nabierająca doświadczenia, potrzebuje szczególnej ochrony, którą powinni zapewnić dorośli. Pamiętajmy o tym obowiązku i zapewniajmy dzieciom realizację ich praw nie tylko 20 listopada, ale każdego dnia w roku.

Data: 20.11. 2023 r.

Godzina: 10:00 – 14:00

Miejsce: PPNT w Gdyni („Sala Morska”)

Tytuły prelekcji i nazwiska prelegentów prezentujemy poniżej:

Zapisy: