Gdyński Kongres „Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości” – fotorelacja.

Opublikowane przez Justyna Olewińska w dniu

Trwa Rok Rodziny, którego obchody przedłużył papież Franciszek aż do końca czerwca 2022 roku. Odpowiedzią na papieskie wezwanie do promowania życia rodzinnego jest gdyński kongres „Dobre spotkania” pt. „Miłość rodzinna: powołanie i droga świętości”.

Dwudniowe wydarzenie odbyło się w auli Biblioteki Akademii Marynarki Wojennej i zgromadził kilku prelegentów. W ramach trzech sesji swoje konferencje wygłosili m.in. psycholodzy, teolodzy, ewangelizatorzy i kapłani, a całość poprowadziła pani redaktor Radio Gdańsk Alicja Samolewicz – Jeglicka.

W piątek 10 czerwca wysłuchaliśmy wykładu ks. prof. Piotra Moskala, filozofa, ewangelizatora, Marcina Gomułki i dr. Krzysztofa Pilarza, psychoterapeuty. Wykłady podjęte przez prelegentów ukierunkowane były przede wszystkim na człowieka jako osobę, która w swoim życiu próbuje odpowiedzieć sobie na pytanie o to, kim jest i jaka jest jego droga powołania. Dzisiejszy świat trochę jakby zapomniał o przestrzeni metafizycznej człowieka, która kształtuje jego myśli. Było to widoczne szczególnie w dzieleniu się przez prelegentów swoim życiowym doświadczeniem i świadectwem tego, co dobrego każdy z nich widzi w swoim powołaniu. Pięknym podsumowaniem pierwszej sesji była przeczytana przez doktora Pilarza wiadomość, którą otrzymał od swoich dzieci na urodziny.

Warto tworzyć relacje z dziećmi, ofiarować im swój czas, to przesłanie prelegentów drugiej sesji, którzy pochylili się nad tematem trudności z jakimi zmagają się rodziny. Świat wirtualny, z jakim spotyka się dzisiaj każdy z nas jest jednym z elementów naszego życia, który wpływa na tworzenie naszych relacji. Czas na relacje jest bardzo potrzebny dla naszego rozwoju, dlatego tym bardziej musimy szukać tego czasu dla drugiej osoby, a wręcz o niego walczyć. Przesłanie to wybrzmiało w konferencjach prelegentów, którymi byli Jakub Ubych, dr Maciej Dębski, ks. dr Jan Uchwat.

Trzecia popołudniowa część kongresu skupiła się na poszukiwaniu drogi jaką powinna zmierzać rodzina. I na pewno trudno było odnaleźć jedną receptę. To, co najbardziej wybrzmiało w wystąpieniach pani dr Doroty Dźwig i ks. dr Zbigniewa Struzika to odpowiedzialność, jaka powinna spoczywać na każdym z nas za swoje powołanie. To, na co mamy wpływ, to dbanie o swój rozwój i świadome wybory w naszym życiu. To również powrót do wartości bardzo podstawowych takich jak przyzwoitość czy odpowiedzialność za swoje słowa.

Dobry czas, dobre spotkanie – tak można podsumować wydarzenie, które wielu uczestnikom pozwoliło odnaleźć przestrzenie, które są odpowiedzialne za tworzenie relacji rodzinnych. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie będziemy mogli się spotkać.