Banino. Festyn Kultury Kaszubskiej. Nagrodzono Zwycięzców IX Festiwalu Humoru Kaszubskiego

Opublikowane przez Wojciech Jankowski w dniu

Festiwal od czasu narodzin przeszedł różne dzieje. Obecnie pieczę nad nim sprawuje klub „Cassubia”. Wiąże się to z jego nową formułą, którego celem jest m.in. gromadzenie utworów humorystycznych pisanych językiem kaszubskim, bo „Szpòrt mùszi bëc”. Gala tegorocznej edycji festiwalu odbyła się 7 lipca w Baninie.

Pierwszy Festiwal Kaszubskiego Humoru „Szpòrt mùszi bëc” odbył się w 2007 r. w Karczemkach w gminie Szemud. Jego inicjatorem i kontynuatorem był Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. W sytuacji, gdy dyrektorka tej szkoły i jednocześnie członek ZKP Banino Katarzyna  Miąskowska, wyjechała na stałe do Szkocji, festiwal po rocznej przerwie przeniesiono do Kartuz, gdzie odbyło się jego kilka edycji.

Festiwal otwiera się na nowe formy

Po pandemicznych doświadczeniach postanowiono wznowić jego istnienie w zmienionej formule. Na konkurs zgłaszane mogą być nagrania filmowe. Zostają one do dyspozycji organizatora, a najlepsze z nich umieszczone zostaną na stronie akademiakaszubska.pl. W ten sposób stają się użyteczne w edukacji szkolnej i nauce języka kaszubskiego przez dorosłych.

Inicjatorem reaktywacji była wiceprezes oddziału w Baninie Elżbieta Pryczkowska. Wydarzenie wsparte zostało przez Fundusz Akumulator Społeczny. Znaczną część organizacyjną przejęli na siebie młodzi z Klubu „Cassubia”.

Tegoroczna edycja

Do tegorocznej edycji przystąpiło kilkanaście grup i uczestników solowych. Wszyscy nadesłali ciekawe humorystyczne propozycje. Część z nich nie spełniała jeszcze kryteriów technicznych. Jest oczywiste, że i w tej warstwie kolejne lata przyniosą znaczną poprawą. W efekcie tworzy się skarbiec ciekawych scenek, które będą na pewno cieszyć się dużym powodzeniem miłośników kaszubskiego słowa i obrazu.

Zgłoszenia do konkursu oceniało jury w składzie: Jerzy Stachurski, Karolina Stankowska i Daria Kaszubowska. Oceniło szesnaście prac konkursowych w trzech kategoriach.

Gala festiwalu w Baninie

Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce podczas Festynu Kultury Kaszubskiej w Baninie. Poprowadził go Gracjan Fopke. Laureatami w znakomitej większości byli także młodzi ludzi oraz dzieci szkolne. Jednym z nich był Kabaret „Kùńda” z Luzina. Jego lider Adam Hebel na żywo zaprezentował kilka skeczów oraz opowiedział, jak można się realizować w tej materii i w jaki sposób może ona wesprzeć twórczość kaszubską.

Nad.(jd)/opr.D.Tryzna

Grand Prix

„Wrotka” SP 2 Żukowo (Agata Stenzel, Magdalena Pelcer, Marcel Mielewczyk)

Kategoria – klasy I-IV

Im. – ex. „Wiodro”, SP2 Żukowo (Jadwiga Szałkowska, Matylda Anyszkiewicz, Milena Miszczak i Gabriel Tusk) i  „Dze je mój syn?” SP Tuchom (Zuzanna Block, Nataniel Fularczyk)

IIm. – Paulina Kujawska z SP Tuchom

III m. – SP Lisie Jamy (Patrycja Maszk, Małgorzata Domaszk, Nikola Grota)

Kategoria- klasy V-VIII

Im. – ex. „Wrëk” SP Tuchom (Alicja Kania, Izabela Kasyna, Alicja Falk, Wiktoria Węsierska, Ksawery Rydlewicz i Szymon Puciłowski) i „Fliger” SP2 Żukowo (Hanna Pułka, Agata Herlik-Herlikiewicz, Franciszek Tusk)

IIm. – SP Banino (Milena Gałczyńska, Bianka Sosnowska)

IIIm. – ex. SP Niestępowo (Tymoteusz Szylka, Dawid Cirocki, Jakub Cirocki, Andżelika Kałużna) i SP Lisie Jamy  (Amelia Płotka, Kinga Pobłocka, Aleksandra Czaja, Karolina Leyk, Patrycja Witta)

Wyróżnienie – SP Łebieńska Huta (Julia Konkol, Jakub Bach)

Kategoria – dorośli

Im. – Kabaret „Kùńda” (Adam Hebel i PatrykMudlaff)

IIm. – ex.: Bartłomiej Flisikowski i Janusz Pryczkowski

IIIm. – ex. Siostry Anna Knyba i Agnieszka Tusk  oraz Siostry Małgorzata Grotha i Helena Kobiela-Merchel

Tekst skopiowany ” Kurier kaszubski”

Patronat GODN, główna organizatorka Elżbieta Pryczkowska