Wsparcie psychologiczne dla nauczycieli, pedagogów i dyrektorów placówek gdyńskich.

Opublikowane przez Justyna Olewińska w dniu

Jak radzić sobie z traumą wojennych dzieci? Jak wspierać wolontariuszy? Jak uczyć dzieci, które nie mówią po polsku? To pytania, na które każdego dnia próbują znaleźć odpowiedzi gdyńscy nauczyciele. Samodzielny Referat ds. Jakości Życia wspólnie z Gdyńskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli rusza z unikatowym programem wsparcia dla pedagogów gdyńskich szkół.

Od początku wojny w Ukrainie w gdyńskich szkołach pojawiło się już blisko półtora tysiąca wojennych dzieci. To uczniowie, którzy musieli opuścić domy, najmłodsi, którzy zostawili na Ukrainie całe swoje dotychczasowe życie. Gdyńscy pedagodzy i uczniowie robią wszystko, aby pomóc gościom odnaleźć się w naszych szkołach.

Pod koniec marca w Gdyńskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli spotkał się sztab gdyńskich specjalistów z zakresu psychologii i edukacji, w którego skład weszli: Wojciech Jankowski, dyrektor GODN, Lucyna Lewandowska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1, Marzanna Mróz, dyrektor Gdyńskiej Poradni Psychologicznej nr 2, Anna Kordzińska-Grabowska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3, profesor Iryna Koval, psychiatra, specjalista od traumy dziecięcej Narodowego Uniwersytetu Medycznego im. O.O Bohomolca w Kijowie, Dorota Płotka, psychotraumatolog, Sylwia Szumielewicz-Tobiasz i Aneta Marczak, przedstawicielki Samodzielnego Referatu ds. Jakości Życia Urzędu Miasta Gdyni. Wspólnie debatowali nad najlepszymi rozwiązaniami na trudne czasy.

– Chcielibyśmy w każdej z gdyńskich placówek edukacyjnych pozyskać osobę, która będzie odpowiadać za wsparcie wszystkich potrzebujących osób w danej placówce – wyjaśnia Wojciech Jankowski, dyrektor GODN. – Zapewne będą to osoby, które tego wsparcia już udzielają: psycholodzy, pedagodzy szkolni, nauczyciele odpowiedzialni za szkolny wolontariat, ale do współpracy zapraszamy wszystkich chętnych. Z naszej strony chcemy zaoferować profesjonalne szkolenia z zakresu traumy, pomoc organizacyjną na przykład w zakresie tworzenia warsztatów i grup wsparcia w szkołach, konsultacje u najlepszych specjalistów: polskich i ukraińskich.

Pierwsze spotkanie dla dyrektorów i przedstawicieli szkół w temacie traumy i pracy z dziećmi ukraińskimi zaplanowano na 28 kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Początek o godz. 12.00 w sali C.

W programie m.in.:

  • wystąpienie Bartosza Bartoszewicza, wiceprezydenta Gdyni ds. jakości życia,
  • prelekcja na temat różnic w polskim i ukraińskim systemie oświaty oraz praktyczne informacje o nowoczesnych metodach pracy z dziećmi niemówiącymi po polsku – przedstawiciele Fundacji AmberShire Centrum Kulturalno-Językowe,
  • wykład na temat objawów i sposobów radzenia sobie z traumą na podstawie doświadczeń z wojny – prof. Iryna Koval, znana psychiatra, psychoterapeuta i światowy autorytet w dziedzinie traumy dziecięcej,
  • warsztaty mające na celu wymianę doświadczeń i diagnozę potrzeb prowadzone przez przedstawicieli GODN i Samodzielnego Referatu ds. Jakości Życia Urzędu Miasta Gdyni.

Zapraszamy dyrektorów i przedstawicieli wszystkich placówek oświatowych w Gdyni, zgłoszenia można przesyłać do 26 kwietnia do godz. 16.00 na adres: gdyniaedukacyjna@gdynia.pl

(Źródło: www.gdynia.pl/nauka-2,7718/ruszamy-ze-wsparciem-dla-uczniow-i-nauczycieli,564696)